Набагато ефективніше вжити заходів, що запобігають враженню комп’ютерними вірусами, ніж витрачати час і кошти на подолання наслідків їх руйнівної дії.
Правила антивірусного захисту:
Особливості вірусних програм:
Здатність до самостійного розмноження з наступним впровадженням копій вірусу у файли, системні ділянки комп’ютера або навіть на інший комп’ютер по мережі.
При цьому дублікати так само зберігають здатність до подальшого поширення.
Часто, віруси володіють якою-небудь деструктивною дією, хоча це і не є обов’язковою умовою.
Класифікація вірусних програм:
Віруси-невидимки (stealth-віруси) являють собою програми, що перехоплюють звертання ОС до уражених файлів або секторів дисків і „підставляють” замість себе незаражені ділянки інформації. Крім цього, такі віруси при звертанні до файлів використовують досить оригінальні алгоритми, що дозволяють „обдурювати” резидентні антивірусні монітори.
Завантажувальні віруси заражають завантажувальний сектор флоппі-диска або вінчестера (у деяких випадках Master Boot Record – MBR). Для захисту від завантажувальних вірусів досить відключити завантаження з флоппі-диска або CD-ROM в установках BIOS.
Троянські коні – програми, що маскуються під які-небудь корисні додатки (наприклад, утиліти або ж антивірусні програми), але при цьому виконують різні руйнівні дії. Трояни не впроваджуються в інші файли і не мають здатності до самодублювання. У порівнянні з вірусами троянські коні малопоширені, оскільки після запуску вони або знищують себе разом з іншими даними на диску, або знищуються самим постраждалим користувачем.
Логічна бомба – тип троянського коня, що запускається при виконанні визначених дій чи умов. Цьому можуть послужити специфічні зміни у файлі або задана дата і час.
Макровіруси, що вперше з’явилися в 1995 році, сьогодні стали найбільшою проблемою в антивірусній боротьбі. Цей вид вірусів використовує мову VBA (Visual Basic for Application) для зараження документів MS Word, MS Excel, MS Outlook і навіть MS Access.
Для того, щоб уберегти себе від макровірусів, необхідно відключити автозапуск макросів при відкритті документів вищезгаданих програм.
Поліморфні віруси – різновид комп’ютерних вірусів, що використовують спеціальні алгоритми для утруднення їхнього пошуку й аналізу. Це досягається шифруванням основного тіла вірусу і модифікаціями програми-розшифровувача.
Поштова бомба – дуже велике електронне повідомлення або кілька десятків тисяч повідомлень по електронній пошті, що відсилаються на адресу користувача з метою виведення з ладу системи.
Резидентні віруси відрізняються від нерезидентних тим, що після запуску інфікованої програми вони залишаються в оперативній пам’яті комп’ютера. У резидентних вірусів більше можливостей для контролю над комп’ютером і зараженням файлів різних програм.
Хробаки – комп’ютерні програми, що здатні саморозмножуватись, але на відміну від вірусів не заражають інші файли. Хробаки можуть створювати свої копії на комп’ютері або ж копіювати себе на інші комп’ютери в мережі.
Чи легко зловмисникам вкрасти ваш пароль або зламати профіль у соцмережі?
Чи в безпеці ваші файли? А може, ваш комп'ютер - зомбі?
Перевірте себе, і дізнайтесь багато нового про безпеку інформації з
нашими тестами!